חיפוי קיר חיצוני עם צמחייה ורטיקלית

צמחייה ורטיקלית - מגזין לעיצוב הבית

חיפוי קיר חיצוני בצמחייה ורטיקלית מאפשר לקיר לקבל מראה רענן וחדש.

צמחייה ורטיקלית היא צמחייה אנכית אשר גדלה על הקיר בשונה מהמצב הרגיל והמוכר של צמחייה אופקית שגדלה על הקרקע.

היתרונות של חיפוי קיר חיצוני בצמחייה ורטיקלית הם רבים.

הדבר משפר את איכות הסביבה במיוחד אם נעשה חיפוי קיר חיצוני  בבניין שנמצא באזור עירוני  עם רמת זיהום אוויר שהיא גבוהה מפני שהצמחייה שגדלה על הקירות החיצוניים גורמת להעלאת אחוז החמצן ולהורדת אחוז הפחמן הדו-חמצני שישנם באוויר.

בנוסף לכך החיפוי שיוצר למעשה קיר ירוק מהווה פתרון של הצללה בשביל החלונות של הבניין.

הצמחייה שנמצאת על הקירות החיצוניים של בניין מוסיפה יופי רב לבניין וגם מורידה את הטמפרטורה אשר בסביבתה, צמחייה שכזאת  גם מאפשרת ליצירתיות של הגננים, אדריכלי הנוף, מעצבי הפנים והאדריכלים לבוא לידי הגשמה.

 

הביצוע של חיפוי קיר חיצוני בצמחייה

תחילה יש יצירת קונסטרוקציה שמאפשרת לשורשי הצמחים להתפשט על גבי המשטח ובכך להבטיח לצמחים צמיחה איכותית  שתתאפשר למשך  שנים רבות.

היום יש  גינות ורטיקליות עם כמות קטנה יחסית של אדמה וגם ללא מצע של אדמה שהן מבוססות רק על השקיה, כלומר מדובר על גינות ורטיקליות שהן הידרופוניות.

בשלב התכנון של גינה שהיא ורטיקלית יש לבדוק את הכיוון של הקיר ואת רמת החשיפה שלו לאור קרני השמש, מפני שזהו גורם בעל חשיבות עליונה בקשר להצלחה של הצמחייה להתפתח ולשגשג.

מגוון הצמחים שניתן לשתול על הקירות בעזרת גינון אנכי הוא מאוד דומה לצמחים שאפשר לשתול בגינה אופקית רגילה. כמובן שלא ניתן לשתול בגינה האנכית עצים גם בגלל משקלם הרב וגם בשל גובהם הרב.

אבל בהחלט ניתן לשתול בגינה אנכית גם פרחים שונים וגם צמחים שהם רק חד שנתיים.

תוספת של פרחים שהם צבעוניים יכולה ליצור כתמי צבע שונים על גבי הקיר שמחופה בצמחייה ירוקה בדומה למה שניתן לראות בגינות האופקיות הרגילות.

אם שותלים פרחים וצמחים חד שנתיים הדבר כמובן ידרוש תחזוקה רבה יותר על מנת לבצע את החלפתם של הצמחים מדי פעם, בדיוק כמו במקרה של גינה שהיא אופקית רגילה, שזקוקה במקרה שכזה ליותר טיפולים תקופתיים.

הסגנון של הצמחייה שתהיה בגינה אנכית יכול להיקבע מראש כמו למשל גינה ארץ ישראלית, גינה מסודרת, גינה פראית, גינת תבלינים ועוד.

נסיים בכך שהרעיון של חיפוי קיר חיצוני בצמחייה יכול לשפר חזות של בניין.

קיר שכזה גם משפר את איכות הסביבה בייחוד במקרים בהם הוא ניצב בלב של עיר גדולה.

נציין שניתן לחפות בצמחייה אנכית גם קיר פנימי שנמצא בתוך משרד או דירת מגורים.